Department Chairs and Program Directors

College of Arts and Sciences

Associate and Assistant Deans

Department Chairs

Department Chair
Biology

Mike King
Melissa Gibbs, Associate Chair

Chemistry John York
Communication and Media Studies Tara Schuwerk
Counselor Education

Page Thanasiu

Creative Arts Ken McCoy
Economics Alan Green
Education

David Hill, Departmental Convenor

English Joel B. Davis
Environmental Science and Studies

Benjamin Tanner - Fall and Summer
Wendy Anderson - Spring

History Leander Seah
Health Sciences

Ronette Lategan-Potgieter, Co-Chair
Matt Schrager, Co-Chair
Michele Skelton, Co-Chair

Mathematics and Computer Science Daniel Plante
Tom Vogel, Assoc Chair
Philosophy Melinda Hall
Physics Kevin Riggs
Political Science Bill Nylen
Psychology

Camille King

Religious Studies

Mitchell Reddish

Sociology, Anthropology, and Public Health Rachel Core
World Languages and Cultures Yves Clemmen

Program Directors

Program Director
Africana Studies Chesya Burke
American Studies Paul Croce
Aquatic and Marine Biology Melissa Gibbs
Asian Studies Christopher Bell
Biochemistry Harry Price
Gender Studies Melinda Hall
Global Development Alan Green
International Studies Bill Nylen

Jewish Studies

Eric Kurlander

Journalism

Tara Schuwerk
Latin American and Latino Studies Nicole Mottier
MFA of the Americas, MFA in Creative Writing Teresa Carmody
Molecular Biology Roslyn Crowder
Pre-Engineering Kevin Riggs
Pre-Health Mike King
Pre-Law Sven Smith
Public Health Asal Johnson
Russian, East European, and Eurasian Studies Michael Denner and Snezhana Zheltoukhova
Sullivan Creative Writing Terri Witek
Sustainable Food Systems Wendy Anderson
Theatre Arts

Krista Franco

College of Law

School of Business Administration

Associate and Assistant Deans

Department Chairs

Department Chair

Accounting

Mike Bitter
Business Systems and Analytics Joe Woodside
Finance Gio Fernandez
Management & Specialty Programs Libba Galloway
Ram Subramanian, associate chair
Marketing Carolyn Nicholson

Program Directors

Program Director
Family Enterprise Center Areti Vogel
Graduate and Professional Programs Petros Xanthopoulos
Joseph C. Prince Entrepreneurship Lou Paris
Master of Accountancy Programs Erin Nickell
Professional and Corporate Education (PaCE)

Bud Hanson

Roland George Investments Program

Matt Hurst, Director, Roland and Sarah George Institute

Business Law Libba Galloway
Human Resources Paula Miller
Sport Business Matt DiFebo
Graduate Programs Petros Xanthopolos
J.J. Masters Center for Professionalism Bob Gibson
Innsbruck Program John Tichenor

School of Music

Associate Dean

Program Directors

Program Director
Bands Douglas Phillips
Choral Activities Sandra Peter
Music Education John Lychner

University Programs